Çorlu tren faciası davasında karar günü

ÇORLU – Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinin Sarılar köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018’de meydana gelen, 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin de yaralandığı tren kazasına ilişkin yargılamanın 20’nci ve karar duruşması bugün Çorlu Halk Eğitim Merkezi’ne kurulan 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

29 Şubat’ta karar çıkması beklenen davranın duruşması sanıkların son sözleri alınmadığı gerekçesiyle bugüne ertelenmiş; faciada hayatını kaybedenlerin yakınları ve pek çok isim karara tepki göstermişti. Bugüne ertelenen duruşmada ise karar çıkması ve sorumluların 6 yıl sonra cezalandırılması bekleniyor.

CHP LİDERİ DAVAYI TAKİP EDİYOR

Davayı Çorlu Tren Katliamında yakınlarını yitiren aileler, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ve siyasi parti temsilcileri ile birlikte çok sayıda basın mensubu takip ediyor.

Çorlu Santral Meydanı’nda bir araya gelen aileler, davanın görüleceği Kültür Merkezi’ne yürüdü.

Özgür Özel, aileler ve avukatlar bir açıklama yaptı. Adaletin sağlanması çağrısı yapılan açıklamalarda, kamu görevlilerinin de yargılanması gerektiği vurguladılar.

TANRIKULU: KATLİAM DAVASIDIR

Gazete Duvar’a konuşan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Bu taksirli adam öldürme değil katliam davasıdır. Sanıklar yine kamu görevlisi olduğu için korunuyorlar. Adil bir yargılanma yapılması gerekir. Biz bunun takipçisi olacağız ve bu katliamı yapanlardan mutlaka hesap soracağız. Bu nedenle Genel Başkanımız burada” dedi.

DURUŞMA BAŞLAYACAK

Aileler mahkeme salonunda yerini aldı. Karar duruşmasını duruşma salonunda çok sayıda izleyici ayakta takip ediyor. CHP Genel Başkanı Özgür Özel davayı ön sırada, ailelerin yanında takip ediyor. Duruşmanın başlaması için mahkeme heyeti bekleniyor.

Özgür Özel, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Çorlu Tren Katliamı davası için çağrı yapmış, “Yarın sabah 9’da Çorlu’da olacağım. Beni seven arkamdan gelsin” demişti.

NE OLMUŞTU?

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı’ya gitmek için hareket eden, 362 yolcu ve 6 personelin bulunduğu tren, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi. Kazada 7’si çocuk 25 kişi yaşamını yitirdi, 328 kişi de yaralandı. Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca kazanın meydana gelmesinde kusurlu bulunan TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde müdür olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde çalışan Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği’nde Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında ‘taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak’ suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis istemiyle Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir